BENEFITY KURKUMY A KURKUMINU

Kurkuma, která se používá v Indii po tisíce let jako přísada při vaření pro její léčivé vlastnosti, je kořením, které dává vašemu oblíbenému kari výraznou žlutou barvu a nyní je i ve světě wellness velkým hitem.

CO JE KURKUMIN?

S tolika bylinkami a kořením, které jsou uvedeny jako potenciálně prospěšné pro zdraví, je snadné se v tom ztratit. Kurkuma? Kurkumin? Jsou totéž? Ano i ne. Bioaktivní sloučeniny vyskytující se v kurkumě se nazývají kurkuminoidy, přičemž hlavní aktivní složkou je kurkumin. A jak se vyvíjel zájem o přírodní doplňky stravy a zlepšovaly se zdravotní poznatky, máme i náš důkaz, že tento výtažek z kořene kurkumy longa (součást rodiny zázvoru) má účinné protizánětlivé vlastnosti a působí také jako silný antioxidant. 1

DODÁNÍ DENNÍ DÁVKY

Ať už jste v každodenním pohybu, pracujete na nohou, nebo prostě trpíte bolestí a zánětem v důsledku již existujícího zdravotního stavu, můžete určitě těžit z protizánětlivých látek. Zlepšení vaší stravy je skvělý způsob, jak posílit své tělo přirozeně regeneračními, aktivními látkami, a také pomáhá čelit přílišné závislosti na nesteroidních protizánětlivých lécích (NSAIDS), které způsobují nežádoucí vedlejší účinky a dlouhodobé problémy s pravidelným použitím.

To znamená, že bychom měli všichni jíst spoustu oříšků, je to tak? Chyba! Obsah kurkuminu v kurkumě není vůbec vysoký, sotva pohybující vahami o 3% .2 Mnoho studií, které prokazují účinnost kurkuminu, používá extrakty, které přesahují 1 gram za den, takže vám kari maraton dává možnost dosáhnout požadované úrovně. Horší je, že kurkumin se také špatně vstřebává do našeho krevního řečiště, což znesnadňuje získávání potřebného množství pouze z jídla. Stručně řečeno, bez řádného doplňování je prakticky nemožné sklízet ovoce benefitů tohoto super koření.

muž, který drží v ruce kapsli


BOJ PROTI ZÁNĚTU

Nejen, že je tento účinek kurkuminu vědecky prokázán, některé studie dokonce uvádějí tento extrakt jako zázrak schopný působit protizánětlivě jako populární NSAID, jako je aspirin a ibuprofen, bez vedlejších účinků.3 Je to však zánět něco, na co bychom se měli aktivně soustředit běžně?

Zánět je přirozená funkce těla a je neuvěřitelně důležitá. Funguje tak, že zvyšuje průtok krve do poškozené tkáně, od řezů a odřenin, až po natržené svaly. Pomáhá tak před zahájením procesu hojení ničit bakterie. Proto je nějaký akutní, krátkodobý zánět pro naše tělo skutečně velmi prospěšný, a v některých případech může skutečně nabídnout zlepšenou fyzickou kondici, protože svalová vlákna se trhají a jsou nahrazeny silnějšími. zacílení na specifické svalové skupiny. Chcete se dozvědět více o omezení zánětu a zlepšení cvičení? Klikněte sem..

Dlouhodobý chronický zánět je však závažným varovným signálem. Vědci se také domnívají, že zánět hraje klíčovou roli v řadě závažných a degenerativních nemocí, jako je Alzheimerova choroba a srdeční choroby, a může nejen vyvolat řadu oslabujících vedlejších účinků, jako je nápor na klouby, zhoršená schopnost pohybu a stálá bolest. .4,5 Takže cokoli, co můžete udělat pro to, abyste podpořili své tělo v jeho boji s léčbou zánětů pravidelně, vám jistě nabídne nějaký pozitivní přínos pro vaše celkové zdraví, a to nyní i v budoucnosti.


VYŘEŠTE TOXICITU

Kromě léčby zánětu nelze ani antioxidační vlastnosti zjištěné v kurkuminu ignorovat.

Volné radikály jsou prvky produkované během normálních metabolických procesů v těle, jako je zpracování potravy na energii. Pokud existuje nerovnováha mezi těmito volnými radikály a antioxidanty, způsobí to vysoce reaktivní situaci vedoucí k oxidačnímu stresu. Tento stres způsobuje poškození důležitých látek v těle, včetně buněk, bílkovin a DNA, a považuje se za faktor přispívající k různým nemocem a zrychlenému stárnutí 6,7

Antioxidanty poskytují vašemu tělu vnitřní ochranu, kterou potřebuje, a kurkumin je silným poskytovatelem této specifické podpory a pomáhá neutralizovat volné radikály prostřednictvím své jedinečné chemické struktury.8 Tento úžasný přírodní extrakt zase pomáhá dvojnásobně - nejen pomáhá obnovit rovnováhu v těle, ale také stimulovat zabudovanou antioxidační obranu.

zázvorová šťáva ve skleněné nádobě se skořicí, citrónem a kurkumou


DOPLŇOVÁNÍ KURKUMINU

Teď se to snadněji říká, než udělá. V současné době existuje na trhu mnoho doplňků kurkuminu, které slibují vše od zvýšení biologické dostupnosti po vysoce koncentrované dávkování. Jak již bylo zmíněno, hlavním problémem je, že kurkumin je špatně absorbován do našeho krevního řečiště. Je rozpustný v tucích, takže řada problémů zůstává aktivní v kyselém prostředí žaludku, než prochází stěnou střeva a na oblasti našeho těla, kde může být efektivní. Takže i když berete správnou úroveň kurkumynu, může mít potenciálně velmi malý pozitivní účinek na vaše zdraví.

Jedním z řešení je vzít si s sebou doplňky černého pepře. Černý pepř obsahuje piperin, přírodní látku, která může přirozeně zvýšit vstřebávání kurkuminu o ohromujících 2 000 % .9 Mnoho z nejlepších doplňků kurkuminu obsahuje piperin. K dispozici je však také pokročilá technologie doplňků, jako je NovaSOL® - nová forma kurkuminu vyvinutá speciálně pro zajištění vysoké absorpce. V nedávné klinické studii zveřejněné v časopise Molecular Nutrition & Food Research10 se ukázalo, že kurkumin NovaSOL® je 185-krát lépe vstřebáván než standardní práškový kurkumin a výrazně lepší než jakákoli jiná forma.

Jakmile se dosáhnete míry adsorpce, můžete se dokonce zaměřit na to, jak spárovat toto bylinné zdraví s dalšími přírodními látkami, které pracují na zlepšení účinků proti zánětu. Jeden z nich zahrnuje kanabidiol (CBD), nepsychoaktivní extrakt z konopných rostlin, který je oslavován wellness komunitou pro jeho protizánětlivé vlastnosti. CBD působí v těle tím, že pomáhá snižovat produkci cytokinů - chemikálií, které zahajují celý proces zánětu.

kapsle ve lžíci

ZAČNĚTE OBNOVU VAŠEHO TĚLA

S vědou, která je tam, je jasné, že kurkumin je přírodní zázrak, pokud jde o ochranu vašeho těla a pomoc v boji proti zánětům. Od poznání vaší správné dávky až po správné doplnění, existuje řada překážek, které musíte překročit, než přijdou na řadu benefity, ale přirozené zdravotní přínosy pro vaše tělo jsou zkrátka k dispozici - a neměli byste si je nechat ujít.

Zdroje:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3633300/

2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17044766

3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19594223

4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3887148/

5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5488800/

6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17569207

7) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1357272508002550

8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10964379

9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9619120

10) http://novasolcurcumin.com/research-publications/